Kannanotto

Miehiin ja poikiin kohdistuva empatiavaje sukupuolten välisen tasa-arvon esteenä

Miesten tasa-arvo ry:n syyskokous katsoo, että keskeinen syysiihen, että sukupuolten välistä tasa-arvoa käsiteltäessä painopiste onnaisissa, johtuu hyvin suurelta osin poikia ja miehiä kohtaan tunnetustaempatiavajeesta. Miehiä ja poikia kohtaan tunnetaan tutkitusti vähemmänempatiaa kuin naisia ja tyttöjä[i].Sukupuolten välinen empatiavaje on keskeinen tasa-arvo-ongelma, joka asettaapojat ja miehet sukupuolensa perusteella heikompaan asemaan kuin tytöt janaiset.

Käytännössä sukupuolten välinen empatiavaje näkyy siinä,että poikien ja miesten tasa-arvo-ongelmat, kuten koulutuksellinenepätasa-arvo, syrjäytyminen, asunnottomuus, syrjivä asevelvollisuusjärjestelmä,isien heikko asema erotilanteissa tai lyhyempi elinajan odote jäävättasa-arvopolitiikassa lähestulkoon huomiotta. Tärkeämpänä pidetään vaikkapaasunnottomien naisten tilanteen korjaamista tai vapaaehtoista asepalvelustasuorittavien naisten kokemuksia. Vaikka miehen eläke-euro on tutkitustipienempi kuin naisen[ii], ontasa-arvoviranomaisten ja poliittisten päättäjien mielestä tasa-arvoistaparantaa nimenomaan naisten eläkkeitä ja huonontaa miesten asemaa entisestään. Vaikkasuurin osa väkivallan uhreista on miehiä, on tasa-arvopolitiikan linjananollatoleranssi vain naisiin kohdistuvalle väkivallalle.

Sukupuolten välinen empatiakuilu näkyy myös siinä, mitenmediassa tasa-arvoon liittyvistä kysymyksistä uutisoidaan ja keskustellaan. Onhyvin tavanomaista, että asunnottomuuden, syrjäytymisen tai työtapaturmienkaltaisista ongelmista, joista miehet kärsivät selvästi enemmän kuin naiset,kirjoitetaan mediassa korostetun sukupuolineutraalisti. Miehiin ja poikiinkohdistuvaan syrjintään suhtaudutaan mediassa usein varsin vähättelevästi. Kuntutkimus osoittaa, että miehiä syrjitään työnhaussa sukupuolen perusteella,tulos voidaan ohimennen mainita, mutta ei siitä sen suurempaa numeroa tehdä[iii].Tyypillistä on sekin, että erilaisista onnettomuuksista, rikoksista taikonflikteista kerrottaessa korostuu ”naisten ja lasten” osuus ja asemauhreina. Kun esimerkiksi islamistinen terroristijärjestöBoko Haram kaappasi tyttöjä Nigeriassa, seurauksena oli etusivun uutisia jamaailmanlaajuinen protesti. Samaan aikaan kaapattujen ja surmattujen poikienkohtalo ei herättänyt juuri lainkaan kiinnostusta[iv].Vaikka mediassa usein esitetään kritiikkiä ns. perinteisiä sukupuoliroolejakohtaan, niin omalla toiminnallaan media ylläpitää niitä.

On medialta täysin tietoinen valinta keskittyä naisten jatyttöjen asemaan. Miehiin kohdistuvat rikokset, vaikka ovat yleisempiä, saavat esimerkiksilehdissä vähemmän näkyvyyttä.[v]Media antaa meille tietoisesti vääristyneen kuvan todellisuudesta, minkäseurauksena mediaa seuraavien ihmisten käsitys tasa-arvotilanteesta Suomessa jamaailmalla on väistämättä vääristynyt. Vääristyneet käsitykset johtavatvääristyneeseen politiikkaan.

Empatiavajeeseen liittyy psykologian tutkimuksissa havaittu”Women are Wonderful”-vaikutus (WOW), jolla tarkoitetaan sitä, että ihmiset, jaetenkin naiset, yhdistävät mielessään useammin positiivisia ominaisuuksia naisiinkuin miehiin[vi]. Tasa-arvokeskustelussasukupuolten välisistä eroista on tämän vaikutuksen seurauksena hyväksyttävääpuhua ainoastaan silloin, jos toteaa naisten olevan tavalla tai toisellaparempia kuin miehet.

Miesten tasa-arvo ry:n syyskokous näkee, että kokonaisuutenasukupuolten välinen empatiavaje ja WOW tekevät yhteiskunnastamme gynosentrisen.Tämä tarkoittaa sitä, että naisten halut ja tahto on asetettu yhteiskunnassaetusijalle. Juuri tästä syystä viranomaisten, poliitikkojen ja median pitäisiolla erityisen tarkkoina tasa-arvoon liittyviä aiheita käsitellessään. Ongelmanhoitamisessa ensimmäinen askel on aina ongelman olemassaolon tunnistaminen jatunnustaminen. Vain siten voimme ylittää tasa-arvokeskustelussa ja –politiikassa empatiavajeen ja WOW-vaikutuksen aiheuttaman vääristymän.

[i]https://www.malepsychology.org.uk/wp-content/uploads/2017/07/john_barry.pdf, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5112287/,, https://www.researchgate.net/publication/8226295\_Gender\_Differences\_in\_Automatic\_In-Group\_Bias\_Why\_Do\_Women\_Like\_Women\_More\_Than\_Men\_Like\_Men

[ii]https://www.hs.fi/talous/art-2000005361263.html

[iii]https://yle.fi/uutiset/3-11023468

[iv]https://www.theguardian.com/commentisfree/2018/mar/02/nigeria-boko-haram-abductions-chitra-nagarajan,https://www.vanityfair.com/news/2017/06/the-shocking-story-of-boko-harams-forgotten-victims,https://reliefweb.int/report/nigeria/missing-men-and-boys-nigeria-s-unfolding-tragedy

[v]https://twitter.com/EYlajarvi/status/1184150325399347201

[vi]https://en.wikipedia.org/wiki/Women_are_wonderful_effect,https://www.apa.org/monitor/dec04/women

#empatiavaje#miestenoikeudet#Miestentasaarvory#gynosentrismi#miesasia#miestentasaarvo#tasaarvopolitiikka#syyskokous#mediakritiikki